This is just a part of the overseas clients who came to our company to negotiate cooperation, sign contracts and take photos.
We welcome more overseas clients to come to our company for negotiation and cooperation.
The portable underground tunnel core drill is the embodiment of tactical geotechnical intelligence. Its performance—defined by compactness, agility, and precision—provides a decisive operational advantage: the ability to obtain high-fidelity ground truth data anywhere, anytime during tunnel construction. This translates directly into enhanced adaptive management, reduced stand-by time, lower costs, and ultimately, a significant de-risking of the tunneling process in real-time.
The portable rig transforms geotechnical investigation from a major logistical operation into an agile, integrated site task, offering distinct advantages for tunnel projects.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Spindle rotational speed | 300-900r/min |
| Spindle torque | 800Nm |
| Axial feeding force | ≥30KN |
| Axial pulling force | ≥60KN |
| Hydraulic system working pressure | 21MPa |
| Max pressure | 25MPa |
| Main pump max pressure | 25MPa |
| Auxiliary pump max pressure | 25MPa |
| Power head diameter | 78mm |
| Power head stroke | 800㎜ |
| Drilling inclination angle | 0-360 |
| Azimuth angle | 0-360 |
| Motor Power | 22Kw |
| Motor rotational speed | 1480rpm |
| Main body/outer size | 1800㎜×600㎜×1400㎜ |
| Weight | 710Kg |
| Power car/size | 1400㎜×600㎜×1120㎜ |
| Weight | 520Kg |
| Console/size | 520㎜×400㎜×920㎜ |
| Weight | 75Kg |
| SPEC | Bit | Drill Rod | Drill Depth/m |
|---|---|---|---|
| AQ | φ47.6 | φ44.5 | 400m (Down) 300m (Horizontal) 180m (UP) |
| φ27 | φ34.9 | ||
| BQ | Φ59.5 | Φ55.6 | 350m (Down) 250m (Horizontal) 130m (UP) |
| NQ | Φ75.31 | Φ69.9 | 280m (Down) 200m (Horizontal) 100m (UP) |
Quzhou Sanrock Heavy Industry Machinery Co., Ltd is founded in 2017, fastly develop as a key enterprise in the industry of mine field, geological exploration, water well field and engineering construction field, with the ability to research, manufacture and market.
Sanrock products now cover more than 10 species such as:
We have many year experience in these fields to offer various solutions, with ISO 9001 and CE certificate to guarantee our quality control. We also have excellent engineer and sale teams to serve different customers' demand.
We also offer comprehensive after-sales service support, including on-site installation guidance, operation training and regular maintenance services, to ensure that customers have no worries during the use of the equipment.
We Sanrock here wish to hand in hand with our customers, create better future!
This is just a part of the overseas clients who came to our company to negotiate cooperation, sign contracts and take photos.
We welcome more overseas clients to come to our company for negotiation and cooperation.
1. What can you buy from us?
DTH drilling rig, core drilling rig, reverse circulation drilling rig, highway pile driver, solar pile driver, anchor pile driver, rotary drill rig, Top Hammer drill rig, underground jumbo drill rig, DTH hammer, drill rod, screw air compressor, water well drilling rig, truck mounted water well drilling rig, screw air compressor, piston air compressor, pneumatic rock drill, drill bit, tricone bit, spare parts.
2. Do you provide design drawing and customization services for complete machines and drilling tools?
Please provide your technical specifications or project background details, and we are ready to develop a customized proposal based on your requirements. This includes 2D and 3D design drawings, delivered in various formats including DWG, PDF, STEP, and IGES. Our engineering team specializes in developing tailored solutions that meet your specific operational requirements, geological conditions, and performance objectives.
3. How is the shipment? How long does it take?
For large quantity or heavy products, we ship by sea shipping or land shipping. Shipping efficiency depends on country and city you want to ship to. For small and delicate products, we ship by DHL, UPS, Fedex or TNT. You can also appoint shipping method you like before we ship.
4. How is your quality control?
We have our own experienced QC. There will be strict inspection and testing for every order before shipping out.